fbpx


En önemli duraklar çakralardır. Altı tane mi, yedi tane mi, sekiz mi, dokuz mu? Bu soruları daha önce cevapladım. Farklı ilerleme durakları için farklı çakralar vardır.

Binlerce çakra mevcuttur hatta parmak uçlarında bile çakralar bulunur.

Ne zaman üç ya da daha fazla enerji akımı kesişse buna çakra denir. Eğer iki enerji akımı birleşirse buna sandhi denir. Çakraları uyandırmak hakkında bir sürü şairane atıp tutma var. Herkes çakralarının uyanmasını istiyor ve insanlar bir bu çakranın bir şu çakranın uyandığını hayal ediyor. Çakraların açılması ile bağlantılı birkaç belirtiyi anlatacağım. Bunları aklının bir köşesinde tut ve tüm bu romantik uydurmalar ve fantezilerden uzak dur.

Muladhara çakrası açılan ya da açık olan birisinin ilk belirtisi sabitlenmesi, sağlamlaşmasıdır. Evliliklerinde, işlerinde ve hayatta sabitleşirler çünkü duyguları sağlamlaşır ve sürekli bir inip bir çıkmaz. Asanaları ve meditasyon duruşları sabit hale gelir. Eğer dört saat meditasyon için oturmak isterlerse bunu doğal olarak yapabilirler ve bir rahatsızlık hissetmezler. Benim baktığım unsur budur.

Muladhara çakrası açık olan birisi kendiliğinden mula-bandha, kalıcı bir mula-bandha, kalıcı bir kök-kilidi geliştirir. Şimdi bunu deneyip yapmaya çalışma.


Muladhara çakra açılırken kök kilidi kendiliğinden oluşur. Onun doğal olarak oluşmasına izin ver. Meditasyon için oturduğunda enerjilerinin bunun doğal bir şekilde, zaman içerisinde oluşması için yükselmesine izin ver.

Svadisthana çakrası açılanlar kendi doğaları gereği bakirleşir, brahmacharin olur. Şimdi bundan korkma ve eşini de korkutma. Svadhisthana çakra ve cinsellik hakkındaki tüm bu laflar çöptür. Svadisthana çakranın cinsellikle bir alakası yoktur; o, brahmacharya hakkındadır. Orada brahmacharyanın gücü yatar. Eğer bir ilişkideysen birlikte olma sıklığınız azalabilir. Korkma. Zevkin bir ilkesi şudur: sıklık azaldıkça zevk yoğunlaşır – eğer sabırlı ve bencil olmadan haz alıyorsan. Erkeğin boşalması duracaktır. Böylece bekaret doğal olarak kendiliğinden gerçekleşir ama bu uzun bir yol. Korkma, eşini korkutma. Bu hemen yarın gerçekleşmeyecek.

Svadisthana çakrası açık olan birisinin siddhasanası doğal olur. Mula-bandha ve svadhisthana çakra(nın enerjisi üzerinde kontrol sahibi olmak) birlikte siddhasana yani mükemmel duruşu yaratır.

Bu anlattıklarım kitaplarda yazmaz. Ne öğretiyorsam otobiyografiktir, kitaplardan değil.

Manipura çakrası açılan ya da açık olan biri kişilikteki pranik enerjilerin dolaşımını ve nasıl prana üreteceğini bilir. Tüm çakralar içinde manipura en zor açılandır.

Anahata ya da kalp çakrası açılan ya da açık olan biri duygusal olarak sağlamlaşır ve duygusal olarak özgür hale gelir. Artık duygusal bağımlılıktan dolayı acı çekmez: “Ona ihtiyacım var. Buna ihtiyacım var. Sevgiye ihtiyacım var.” gibi. Sevgiye ihtiyacı vardır: evet – seni sevmeye, diğerleri sevmeye ihtiyacı vardır. Böyle bir insanın sevgisi bensiz olur. Onun sevgisi evrensel olur. Onun varlığının yanında bulunanlar sevilmiş hisseder.

Kalp çakrası açık olan biri aşağı akan ve yukarı akan enerjilerin etkileşimini görür ve bu iki yöne akan enerjiler arasında nasıl tam bir denge oluşturacağını bilir. Kalp merkezinde aşağı bakan üçgen ile yukarı bakan üçgen arasında bir kavşak vardır, bu shiva-shakti üçgenidir, Davut’un Yıldızı’dır.

Gırtlak çakrası yani vishuddha çakrası açık olan biri hem belagatli olur hem de kendiliğinden sessizliğe bürünür. Tek bir kelimesi boşa değildir. Kelimeleri etkilidir ve kendisi sessizliğe gömülüdür. Konuşmak istemez. Açlık ve susuzluk üzerinde kontrol sahibidir. Bulimia ve anorexia nervosa gibi hastalıkları olanlara gırtlak merkezlerine odaklanmalarını söylerim. Kronik öksürüğü olanlara gırtlak merkezine odaklanıp üzerinde bir dolunay imgelemelerini tembih ederim. Yani, gırtlak çakrası açılan biri gidip dünyaya bağırmaz. Dingin bir ses geliştirir, etkili bir ses ve kelimeleri konusunda oldukça seçicidir. Diller konusunda usta haline gelir ama bunu hava atmak için kullanmaz. Sessizlik ona doğal gelir.

Kalp çakrasının ve ajna çakranın açıklığının birlikteliği sezgisel bilgi verir. Bu birliktelik daharakasa denen bir sır yoluyla gerçekleşir.

Ajna çakrası açık olan birine bilgi basit ve kolay gelir. Zekası çiçek açar. Zekasını kuru entelektüel düşünmelere harcamaz.

Sahasrara çakra, yani bin taç yapraklı çiçek, hakkında konuşmayacağım. İlk altısı şimdilik yeterli.

Bunlar, çakraların açılmasının temel bazı belirtileridir. Yoga uygulamaları ve meditasyon çalışmaları bu açılımlar ve çiçek açmalara giden yolda yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Çakralara odaklanma çok karmaşık bir sistemdir, pek çok farklı katmanı ve seviyesi vardır.


Çeviren : Dr. Candramani Cağın Çilingir
Kaynak : https://www.ahymsin.org/docs2/News/1310Oct/00.html 


Go to top