fbpx

 
Geçen gece eşsiz bir deneyim yaşadım. Ne hoş ne de nahoş; sadece alışılagelmişin dışında bir şeydi. Gündüz uzanacak pek bir vaktim olmadığı için, yeterince dinlememiştim. Böyle zamanlar olduğunda, sabahın erken saatlerinde bilinçli bir şekilde dinlenirim ve uykusuz uyku dediğim bir zihin durumuna geçerim. Bu zihin durumu, tefekkür ve zihnin üç durumu (uyanıklık, rüya, uyku) üzerinde yaptığım uzun pratikler, hatta bunların da ötesine geçmek ve tüm bunların bir bakışta sonsuz görünümüne ulaşmak için kararlılıkla yaptığım uzun çalışmaların sonucunda aldığım çok özel bir hediyeydi.

Birinin bu durumu birden bire bölüp beni bu boşluktan uyandırabileceğine asla inanmazdım. Ancak dün gece olan buydu! Bu sabah, bu durumun çok uzaklardaki parlak bir varlıkla aramdaki bağlar sebebiyle olduğu kanısına vardım… Belki de O’nun bana karşı olan muazzam öğretme arzusu, sevginin gücüyle bana taşındı ve dünyanın ucuna kadar gitti.

Aşk zamansız olduğundan zaman nedir bilmez. Aşk tek başına zaman, mekan ve nedensellik koşullarını ortadan kaldırmaya muktedirdir. Ve geçmiş ile geleceği, şimdinin varlığına getirebilir. Bilinçdışı geçmiş, gelecek ve şimdi arasındaki eksik bağlantıları kolayca doldurabilen geniş bir bilgi deposudur. Ben annesinin kucağında uyuyan hassas bir çocuk gibi bilinçli olarak bilinçsizdim. Kutsal Ana başıma sevgiyle hafifçe dokundu ve beni uyandırdı. Zihnimin içerisinde, sevgimin sevgisinin bana bir vizyon vermek istediğine dair güçlü bir fikir vardı. Tek açıklaması bu olabilirdi. Bu gizemin açığa çıkmasını kadere bırakıyorum.

Aşk zamansız olduğundan zaman nedir bilmez.

Bazen gelecek, bir türlü anlatılamamış hikayeleri anlatır. Bazen de geçmiş, şimdinin ve geleceğin veremediği cevapları verir. Bu üç gerçeklik (geçmiş, şimdi, gelecek), hayatın resmine ince bir güzellik veren farklı renk gibidir. Peki, ressam kim? Sen kendi hayallerinin ressamı, araştırmacısı, kurtarıcısı ve de hayalperestisin. Geçmiş anılarını ve gelecek tasavvurlarını toparlayıp onları şimdi ve burada’ya getirebilirsen, yaşamın geçmişte saklanmış olan tüm gizemleri ve geleceğin rahminde saklı olan her şey şimdi ve burada sana kendini gösterecektir.

 

Yazan      : Swami Rama
Çeviren   : Şükran Karaduman
Kaynakça: https://himalayaninstitute.org/wisdom-library/love-beyond-time/

Go to top