fbpx


Meditasyonun yaptığı ilk şey, bastırdığınız şeyleri yüzeye çıkarmak, yani bilinçli zihne getirmektir. İlk aşamalarda, bazıları bu durumla baş etmenin zor olduğunu düşünür ve vazgeçerler. Asla bir sonraki aşamaya geçemezler. Halbuki bir sonraki aşamada, artan farkındalığınız sayesinde, rahatsız edici taraflarınız olduğu kadar iyi bir potansiyele de sahip olduğunuzun farkına varırsınız.

Durmayın, vazgeçmeyin. Üçüncü aşamada zihninizin, yavaş yavaş kontrolünüz altına girdiğini fark edeceksiniz. Sonraki aşamada ise bir parçanızı kaybedeceğinizi düşündüğünüz için geçmekten korktuğunuz zihinsel bir sınır olduğunu göreceksiniz.

Bu neden oluyor? Çünkü kendinizin bilinmeyen bir parçasına erişip onu bilinen kısma getirmeye çalışırsınız. Hayat okyanusunda yüzen buzdağının o büyük kısmı, derinlerden yüzeye çıkmaya başladığında sizi rahatsız eder. Eğer uygun bir hazırlığınız yoksa, başa çıkmakta zorlanırsınız. Şimdiye kadar sadece, suyun üzerinde görünen kısımları biliyordunuz. Kendinizin tamamını bilmiyorsunuz. Bu enerjinin tüm yönleri ve tüm aşamaları için geçerlidir.

Bu aşamaların her birinde nasıl ilerlediğiniz sizin dikkatinize bağlıdır. Diyelim ki enerjinin belirli bir boyutuna odaklanıyorsunuz; örneğin cinsel enerji. Sürekli seks düşünürseniz, bir seks manyağı olursunuz. Ancak kontrol sizdeyse, gerektiğinde bunu düşünebilir ve gerekmediğinde de düşünmekten uzak durabilirsiniz. Böylece sizin için dikkat dağıtıcı bir engel olmaktan çıkar. Cinsel enerji, sonradan çağırabileceğiniz çok daha yüksek bir enerjiye bile dönüştürülebilir. Hepsi zihindedir. Zihin orada değilse beden çalışmaz. Yani zihninizi sağlam bir şekilde nasıl yönlendirebileceğinizi biliyorsanız, size yardımcı olur.

Daha önce bilmediğiniz yönlerinizden haberdar olmaya başladığınızda garip bir şeylerin olduğunu fark edeceksiniz. İç dünyanızın müziği, dili farklıdır. Dolayısıyla iç dünyanızda göz göze geldiğiniz özellikleriniz de farklıdır. Zihninizin ne rengini ne de şeklini biliyorsunuz. Eğer zihniniz, size sizden önce geldiyse dehşete kapılırsınız. Kızgın olduğunuzda, zihninizi görebilseydiniz şayet; sizi temin ederim ki bir şeytandan daha ürkütücü olduğunu anlardınız. Ama zihninizin nazik, kibar, sevgi dolu bir biçimde geldiğini gördüğünüzde içinizde bir melek bulursunuz.  Tüm hayvanlarda, insanlarda, en yüksek varlıklarda ya da devalarda gördüğünüz tüm özellikler, tüm bunların hepsi aslında sizin içinizdedir. Her şey zihninizin hangi kısmını, hangi niteliğini uyandırdığınıza bağlıdır.

Yavaş yavaş meditasyonun kullanımının ne demek olduğunu anlarsınız. Daha sonra bu tekniği spiritüel yükselme, ruhsal güçlerinin farkına varma ve aydınlanma için kullandığınızı fark edersiniz. Bir kez aydınlandığınızda, her şeyiniz var demektir. İşte o zaman dünyadaki her şeye sahip olsanız bile mutluluğunuzun olmadığını anlarsınız. Eğer hakikate duyduğunuz sevginiz yoksa, elde edebilseniz bile diğer her şey sizin için karışıklık, düzensizlik yaratacaktır. Ama hakikat sevgisi diye adlandırılan şeye sahipseniz, her şey size verilmiştir.

Yazan      : Swami Rama
Çeviren   : Şükran Karaduman
Kaynakça: https://himalayaninstitute.org/wisdom-library/beneath-tip-iceberg-meditation-unconscious-mind/
             

Go to top