fbpx


(19 Temmuz 2021 tarihinde yayınlanmıştır. Swami Rama tarafından yazılmıştır.)

Tanrı Sizi Korusun.

Bugün, tüm yılın en önemli günü; Guru Purnima Günü. Guru kelimesi belirli bir insan veya varlık için kullanılmaz. Bilincin merkezi için kullanılır, bilgi için. Sadece tek bir yaşam gücü vardır; bu yüzden bilincin birçok seviyeden ve dereceden aktığı tek bir guru vardır. İnsan varlığına guru denmesinin sebebi budur. Ruhsal geleneği adanmışlıkla takip eden, uygulayan ve diğerkamca hizmet edenler; başkalarını sevmeyi ve bilgiyi yaymayı öğrenir. Onlar spiritüel öğretmenlerdir ve bu öğretmenlere de Guru denir.

Bugün; Anneler Günü, Babalar Günü, Kardeşler Günü veya diğer günler gibi değildir. Bugün; yaşamın bir amacı olduğu ve amaçların en yücesinin şimdi ve burada özgürlük elde etmek olduğu gerçeğinin farkına varmamızı sağlar. Sizi çocukluğunuzda eğiten, ailenizdeki diğer insanların farkına varmanızı sağlayan Anne ilk gurunuzdur (Matri devo bhawa). Sonra Baba gelir (Pitri devo bhawa); komşularınızın, evinizin etrafındaki insanların farkına varmanızı sağlar. Sonra okullardan, üniversitelerden eğitim alırsınız – çevresel eğitim. ama her şeye rağmen, yaşamın amacını bilmezsiniz.

Size dürüstlükle, özveriyle yaşamın amacını fark ettiren herkes bir öğretmen, ruhsal öğretmen ve gurudur. Sizin ruhsal gurunuz ve lideriniz geleneği adanmışlıkla takip eden Dr. Arya*’dır. Gurumuz hala fiziksel formunda hayatta. Himalayalarda yaşıyor ve ben her yıl onu görmeye gidiyorum. O, hepimize duacı. Ama dünya geleneğinde fiziksel bir guruya adanmayız. Sadece, gelenek yoluyla aktarılan bilgi bize onun aracılığıyla ulaştığı için ona saygı duyarız. Geleneğimizde Guru, Himalayaların büyük ruhsal öğretmenleri tarafından aktarılan bilgiyi bize ulaştıran bir elçidir. Guru’nun ve ruhsal bir öğretmenin amacı; Guru’nun içinizde olduğunu ve yaşamı her yönüyle -hem içsel hem dışsal- anlamayı öğrenmeniz gerektiğinin farkına varmanızı sağlamaktır. Size, dünyada yaşamayı ama onun üzerinde kalarak tüm endişelerden ve bağlardan özgürleşmeyi öğretir. Spiritüelliğin merkezinin içinizde olduğunu ve Guru’nun içinizde olduğunu fark etmenizi sağlar. Yaratıcı zekanızı geliştirmeyi, insanlığa hizmet etmenizi, iyi vatandaşlar olmanızı, bütünü sevmenizi ve hiçbir şeyi dışarıda bırakmamanızı sağlar.

Yaşamımın her nefesinde sizin için dua ediyorum. Sizi seviyorum.

Tanrı sizi korusun.

Huzur, Huzur, Huzur

(16 Temmuz, 1981)

Editör’ün Notu:

*Swami Rama bu Guru Purnima mesajını 1981’de paylaştığında Swami Veda Bharati Samnyasa ismini henüz almamıştı. Swami Veda Bharati, o zamanlar Pandit Dr. Usharbudh Arya olarak biliniyordu.

Çeviren : Dr. Manyavati Melis Altınay

Go to top