fbpx

 
Meditasyon yöntemi, yaşamın ve ışığın kaynağına götüren manevi bir süreçtir. Burası, kavrayışın çeşitli mertebelerden derece derece aktığı bir bilinç merkezidir. Bir insan esasında iki dünyanın vatandaşıdır; iç dünyanın ve dış dünyanın. Bu iki dünya arasında köprü oluşturmak emek gerektirmekle birlikte, bu yapılabilir bir şeydir. Dış dünyada yaşamak ve yine de onun üzerinde kalmak mümkündür.

Gerçeği Bilmenin Bir Yöntemi

Yaşama ve var olma sanatının kaynağı, meditasyon yöntemidir. Modern eğitimle öğretilemeyen şeyler meditasyon pratiğiyle farkına varılabilir ve anlaşılabilir. Hiç kime modern insana nasıl dingin olunacağını öğretmez ve asla dingin olabilmek için fırsatları ya da zamanları olmaz. Dingin olmak meditasyon için bir zorunluluktur, çünkü ancak o zaman hakikat veya içimizdeki gerçeklik kendini gösterebilir.

Dolayısıyla meditasyon, her insanın içinde olan gerçeği bilmenin bir yöntemidir. Meditasyon birkaç dakikada öğrenilebilen basit bir tekniktir, ancak çok pratik gerektiren bir konudur. Meditasyonun faydaları uçsuz bucaksızdır. En yüksek meditatif hale erişmenin birçok adımı vardır ve pratik yapmak isteyen herkes birkaç ay içerisinde bu hale erişebilir.

Meditasyonun ilk faydası stres ve gerginlikten özgürleştirmesidir. İkinci faydası zihnin berraklaşmasıdır. Üçüncü faydası ise kişinin kendi içsel durumlarının bilgisine erişmesidir. O zaman kişi; aslında mutluluk, huzur ve saadet olan temel doğasıyla kökleşir. Meditasyon, kişinin en yüksek denge ve huzur seviyesine ulaşmasına yardımcı olur. Kararlılıkla yapıldığında kişiyi, turiya durumuna, aşkın hale götürür.

Pratik Yapmak Mükemmelleştirir

Bu faydaları kazanmak için, kişinin bilginin kendi içerisinde olduğunu ve buna ulaşmak için pratik yapması gerektiğini anlaması gerekir. Pratik yapmak insanı mükemmelleştirir. Pratik olmadan kişi içsel deneyime sahip olamaz ve içsel deneyimi olmayan birine rehberlik edilemez. Deneyim, kişinin rehberi olmalıdır. Meditasyon, kişinin kendi içini nasıl bilebileceğini gösterir. Bu yöntemde hiçbir gizem yoktur. İnsanı barışa ve bilgiye götüren sistematik ve pratik bir tekniktir. İnsan dünyadaki her şeyi bilir de içindeki potansiyeli keşfetmezse hayattan nasıl zevk alabilir ve hayat amacına nasıl ulaşabilir?


Tüm zevklerin en büyüğü, meditasyon yoluyla ulaşılabilecek sükunetli durumdur. Genellikle öğrenciler heyecanlanır ve meditasyon yoluyla bu içsel öğrenme yönteminin diğer öğrenme programlarına benzemediğini unutarak, hemen birkaç gün içerisinde en yüksek meditatif hale ulaşmak isterler. Bu hareket olmadan yapılan bir yolculuktur, bazı önceki bilgilerden bilinçli bir vazgeçişle öğrenilen (unlearning) bir programdır. Kişi, herhangi bir dış hareketlilik olmadan ilerler ve gelişir. Kişi sakince durur ve gene de amacına ulaşır.

Meditasyon insanı içindeki sessizliğe götürür. Çoğu insan sessizliğin gerçekte ne olduğunu bilmiyor. Bunun zevkini hiç yaşamamışlar. Hiç sesin olmadığı sessiz bir odaya gidebilir, ama zihni hep gürültülüdür. Dışarıdaki sessizlik, içerideki sessizliğe nasıl götürebilir ki? Kişi dışarıdaki seslerden uzak bir yerde sessiz kaldığında, zihin daha da aktif olmaya başlayacaktır. Ama insan içindeki sessizliği bir kere sevmeyi öğrendiğinde, onun için tüm sevinçlerin en yücesi, zihninin tüm durumların ötesine geçtiği o derin sessizlik olur. Zihin o zaman içeriye döner ve zihnin de ötesindeki huzurun tadını çıkarır.

Yazan.     : Swami Rama
Çeviren   : Şükran Karaduman
Kaynakça: https://www.himalayaninstitute.org/wisdom-library/meditation-joy-heart-silence/

Go to top