fbpx

Mantra, ölüm korkusunu giderir ve seni korkusuzca yaşamın diğer kıyısına götürür.

Ölüm bedenin bir alışkanlığı, zorunlu bir değişimidir.

Yaşarken, nasıl öleceğimizi bilmemizin önemini farketmeyiz ya da psikolojik olarak o ana kendimizi hazırlamayız. Doğduğumuz andan itibaren, kendimize sürekli dünyadaki nesnelerin gerçek olduğunu, mutluluğumuzun ve tam olma halimizin bu maddi şeylere sahip olmamıza bağlı olduğunu söyleriz.  Ancak bir an gelir ki; sahip olduğumuz maddi şeylerin keskin bir şekilde değiştiğini ve dağıldığını, aynı zamanda bunun ilişkilerimiz için de geçerli olduğunu fark ederiz. Hayattan umduğumuzu bulamayız, ama aynı zamanda çocuklarımıza ve sahip olduğumuz mal ve mülklere derinden bağlanırız. Yaşlılık yaklaştıkça yalnızlaşmaya ve korkmaya başlarız. Ölümün acı verici olacağını düşünürüz – ama aslında ölen bir kişide ıstırap yaratan şey ölümün kendisi değil, ölüm korkusudur. 

Beynin fiziksel acıyı algılayabilme kapasitesi sınırlıdır ve belli bir seviyeden sonrasını umursamaz hale gelir. Bu nedenle ölüm esnasında insanlar, psikolojik acıyı deneyimledikleri kadar fiziksel acı çekmezler. Nasıl ki hamile bir anne adayını, güvenli bir doğuma hazırlamanın ve doğum sırasındaki acıyı en aza indirmenin yollarını keşfettiysek, korku ve acı çekmeden bedenden kurtulmanın tekniklerini de öğrenmeliyiz. 

Yogiler, bedenlerinden gönüllü bir şekilde ve sevinçle özgür kalmanın birçok yolunu keşfettiler. Gelmekte olan ölümün pek çok belirtisi ve semptomları vardır ve gelişmiş yogiler bunun tam olarak ne zaman olacağını kesin bir şekilde bilirler. O anı sevinçle karşılarlar ve sıradan insanların kıyafetlerini çıkardıkları gibi kendi bedenlerinden sıyrılırlar. 

Bedenden kurtulmak için kullanılan ünlü yogik tekniklerinden bazıları şunlardır; hima-samadhi, derin karda bedenden sıyrılmak; jala-samadhi, suda bedenden sıyrılmak; sthala-samadhi, siddhasana’da otururken bedenden sıyrılmak, kusursuz pozdayken bilinçli bir şekilde bıngıldağın açılması; solar pleksus üzerinde meditasyon yapmak ve vücudu bir anda küle çevirmek ve brahma nadi olarak da bilinen brahma radhara’yı delmek.

Ölmekte olan bir meditasyoncu korkudan özgürleşir ve zarafetle bu dünyadan ayrılır.

Düzenli olarak ve gönülden meditasyon yapsanız bile, bu geçiş döneminde esas ebedi dostunuzun mantranız olduğunu görürsünüz. Meditasyon yapanlar ölüm anında yalnız olamaz ve korkamazlar, çünkü onlara mantraları eşlik eder. Mantraları, onları bu dünyadan diğerine yönlendiren liderdir ve bu farkındalık, ölüm gerçekleşmeden hemen önce gelir. Böylece ölmekte olan bir meditasyoncu, bu yaşamdaki korkudan, güvensizlikten, yalnızlıktan özgürleşir ve bu hayattan zarafetle ayrılır.

 

Yazan   : Swami Rama
Çeviren : Şükran Karaduman
Kaynak : https://www.himalayaninstitute.org/wisdom-library/yoga-on-death-dying/

 

Go to top