fbpx
rozet_36yil.png


Swami Rama’dan 9 öneri

Bu dokuz öneri Swami Rama tarafından kaleme alınan “Bütünsel Sağlığa Uygulamalı Rehber” kitabından derlenmiş olup, yoganın ruhani uygulamaları ile fiziksel sağlığın yararları arasındaki ilişkiyi göstermek için seçilmiştir.

  1. Bütünsel sağlığın temeli kişinin hayattaki amacını anlamasına ve bu amacı gerçekleştirmeyi öğrenmesine bağlıdır. 
  2. Bu amaca hangi etiket yapıştırılırsa yapıştırılsın – mutluluk, mükemmeliyet, sağlık, huzur hali, Nirvana, samadhi – önemli değildir.
  3. Böylesine amaç odaklı insanlar için düşündükleri, konuştukları ve yptıkları her zaman hayat gayelerine uyumludur. Alışkanlıklarını düzenlerler ve fiziksel ya da zihinsel sağlığın birbirinden ayrı olmadığını bilirler. Onlar bütünsel sağlığı devam ettirmek için zaruri olan ayrılamaz parçalardır.
  4. Tüm insan varlıkları tamamen sağlıklı olmak için gerekli içsel potansiyel ve beceriye sahiptirler. Mükemmel sağlığı garantilemek için birey içsel yetenek ve kaynaklarını olabildiğince anlamak ve kullanmak zorundadır.
  5. Kendi bireysel kapasitesini çalışarak ve yeme biçimini, dışsal etkinliklerini, düşünme sürecini yönetmeyi öğrenerek; yaşamının üzerinde kontrol sahibi olmak ve sağlıklı kalmak mümkündür.
  6. Tutum(tavır), sağlığı gerçeğe dönüştürmek için en önemli etkendir.
  7. İçsel memnuniyet ve zihinsel tatmin sağlığın hakiki anahtarlarıdır.
  8. Sağlığın zihinsel yönü fiziksel yönünden daha önemlidir ve ruhani yönü her ikisinden de daha önemlidir.
  9. Nihai olarak, birey, dışarıya farklı derecelerde ve seviyelerde akan içerideki bilinç merkezinin farkına varır. Bu özel seviyeye ruhani sağlık denir. Bu merkezin sürekli olarak farkında olan kişi yaşamın tüm hediyelerinin keyfini sürer.
Go to top