fbpx


Yaşamı sevmek, nesnesi olmayan bir sevgi, sevgilerin en yücesidir.

Hepimiz küçük ampuller gibiyiz. Bir ampul kırıldığında elektriğe hiçbir şey olmaz. Aynı şekilde bu dünyadan kaybolduğumuzda yaşam enerjisine de bir şey olmaz. Bunu kabul etmek istemiyorsunuz çünkü tüm süreci bütünüyle anlamak istemiyorsunuz. Doğum, ölümle iç içedir, onlar birdir ve aynı şeylerdir. Bu gerçeği kabul etmeli, şimdi ve burada yaşamalısınız. Yaşamın her parçasının ve anının tadını çıkarın. Geçmiş deneyimleriniz ve gelecek hayalleriniz dikkatinizi dağıtıyor ve hayatın tüm amacını unutmanıza sebep oluyor. Yaşamın ebedi olduğunu ve kendinizin bu ebediyetin bir parçası olduğunuzu unuttunuz.  Hangi kültür, din ya da felsefi zeminden geldiğiniz fark etmeksizin hepinizin tek ve aynı hayat amacı var; daimi mutluluğu, sonsuz saadeti ve huzuru elde etmek. Dünyaya duyulan sevgi duyu deneyimi olmaktan çıkıp bir ruh deneyimi olduğunda bu, Tanrı sevgisi üzerine kurulur.

Dinlerin ötesinde bir şey vardır. Din, insanlığın Tanrı ile ilişki eylemidir. Başlangıç aşamasında gereklidir ama bireyin bütünle bir olmasına izin vermediği kesindir. Bu, bir güvenin kaşmir yününü yiyip diğerlerine bu yünün varlığını kanıtlamaya çalışmasına benzer. Tanrı’nın varlığı bizim delillerimize muhtaç değildir. Filozofların ve teologların hatalı oldukları yer Tanrı’yı bir nevi bir hipotez olarak görmeleri ve onun analiz edilip üzerine tartışılacak bir şey olduğunu zannetmeleridir. Bana göre Tanrı, gerçek yok edici ateş ve tanımlanamaz bir lütuftur. Her ikisini de kabul ediyorum. Din diyarının her yerinde kilitli kapılarla karşılaştım. Eğer bir kapıyı açma şansı elde etsem de arkasında yatan şey beni hayal kırıklığına uğrattı.

Benim dinim ne ümidi ne korkuyu bilir. Sadece insan kalbinin kavrayabileceği, ruhsal evrenin sakinliğinde ikamet eder. Çimdeki çiy damlası gökleri aynalayabiliyorsa, insan zihni ve kalbi neden aynalayamasın?

Birisinin tüm varlığı baştan ayağa sevgi ile dolduğunda, bedendeki tüm gözenekler kozmik bilinçle dolar.

Bireysel dış kabuğunuz tamamen aynı kalır ama içsel ışığınız evrensel bilince doğru genişler. Bu bireysel sevgi ateşi bir orman yangınına döner ve tehlikeli tüm bencillik otlarını yakar. Sevgide, vermek istersin ve vermekten çok keyif alırsın. Eğer benliksiz nasıl sevileceğini öğrenirsen hakikat kendiliğinden sana gelir. Sevginin dili, kalp üzerinden ruhtan gelir.


Çeviren : Dr. Candramani Çağın Çilingir

Kaynak : http://hihtindia.org/divine-love-by-swami-rama/

 

 

Go to top