fbpx

Yogik ögretiler ve uygulamalar bilim camiası tarafindan doğrulanmıştır.

20. yüzyılın son yarısı ve bu 21. yüzyılda insanlar yogik öğretiyi biraz daha ciddiye aldılar ve yogik ilkeleri gündelik yaşantılarında uyguladılar. Yine de insanların, yoganın fiziksel yönüne daha çok ilgi gösterdikleri görülüyor. Bunun nedeni farkındalıklarının, kişiliğin fiziksel öğelerine sınırlı kalması olabilir.

Bugün toplumda fiziksel farkındalığın artması gibi kişiliğin içsel öğelerine dair olan farkındalığın da artmakta olduğu görülebilir. Ama hala da eğitimli insanların yüksek bir içsel farkındalık geliştirmeleri gerekiyor. Çünkü bu eğitimli zümreyi oluşturan profesörler, doktorlar, filozoflar, bilimadamları ve politikacılar toplumun merkez gücünü oluşturmakla birlikte, diğer insanlar bu eğitimli zümreye inanıp onların sözlerini dinliyorlar.

Bugün dünya çapındaki çok sayıda insanın yogayı bir meslek olarak öğrenmekte olduğu ve yoganın bir para kazanma aracı olarak kullanıldığı görülüyor. Bundan ötürü, yoganın hakiki hedefi değiştirilmiş durumda. Yoga-sutraların yazarı pek çok sefer yoganın amacının kaivalya, yani özgürleşme ya da tam özgürlük, olduğunu belirtmiştir.

Yoga okulumuz Gurudwara Ashram'da (İstanbul/Türkiye) yoganın içsel ve dışsal farkındalıkları uyandırma hedefininin, Himalaya yogilerinin öğretisi ve bilimi vasıtasıyla gerçekleştirildiği yoga dersleri verilmektedir.

Go to top