fbpx

Bir çoğumuz modern çağın son ürünü ‘stres’le tanıştık, hatta bağımlısı olduk! Ama geriye kalan pek çoğumuz hala başına gelenlerin farkında değil, yaşadıklarının ruhunda yada vücudunda ortaya çıkardığı şeylerin varlığını inkar ediyor ya da görmezlikten gelerek kaçmaya çalışıyor.

  

Günümüz bilim adamları stresi, “organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlamasıyla ortaya çıkan bir durum” diye tanımlıyorlar.
 
Son yıllarda stres sağlık sorunlarının en büyük nedenlerinden. 
 
Hem psikolojimizi, hem davranışlarımızı etkileyen stresin kaçınılmaz sonuçlarından biride hastalıklar.
 
Uzmanlara göre stresle birlikte vücuttaki değişimlerde kendini hemen gösteriyor. 
 
Ve eğer stres uzun süreli olursa bu etkiler kronikleşip, bize zarar verir hale geliyor.
 
Stresin fiziksel, ruhsal ve davranışsal belirtileri dikkate alınmadığında kısa ve uzun vadede olmak üzere pek çok farklı hastalıkla yüz yüze geliriz.
 
Önce düşünce yapımızda ve hayata karşı duruşumuzda ortaya çıkan farklılıklar, daha sonra davranışlarımıza sirayet eder. 
 
Değişim durdurulmadığında da ruhsal ve fiziksel hastalıklara dönüşür.
 
Bunu yapabilmenin; mutluluğu,sağlığı,huzuru korumanın tek yolu pozitif olmaktan geçiyor. 
 
Ve pozitif olmanın yolu da düşüncede pozitif olmaktan başlıyor...
 
Şu anda iş adamlarına üst düzey yöneticilere, sporculara ,politikacılara sanat ve düşün insanlarına uygulanan pek çok seminerde kapalı kapılar ardında söylenenler hep bunlar.
 
Pahalı yabancı okullarda İyi bir eğitim ,iyi referanslar, tecrübe belki bir süre işte başarıyı garantiliyor. Doğal olarak bu iş hayatında iyi bir kariyer, sosyal hayatta belli bir yer edinmeyi kolaylaştırıyor. 
 
Ama sağlıklı, mutlu ve huzurlu olmayı GARANTİLEMİYOR.
 
Hatta gelinen yerde durma mücadelesi, elde edileni koruma savaşı, vahşi kapitalizmin kuralları gereği insanları strese sokuyor ve daha da mutsuz ediyor.
 
Dünyanın önde gelen iş adamları,yöneticiler ,Hollywood yıldızları sahne ve müzik dünyasının starları bulundukları mevki ile orantılı olarak yasadıkları stresin bedelini; mutluklarını, sağlıklarını, huzurlarını kaybederek ödüyorlar. 
 
Yeni Bir Hayat için bir çıkış yolu bulamayanlar kazandıklarından belki de çok daha fazlasını bunları tekrardan elde etmek için vermeye hazırlarken çaresiz kalabiliyorlar.
 
Bu güne kadar yoga ile tanışamayanlarınız, kendinizi çaresiz bu probleminizi çözümsüz zannedebilirler.
 
Fakat yaşamınızda yoga için bir yer açtığınızda oluşan farkları görmemek mümkün değil. Nefes, duruş, yoğunlaşma eksenleri üzerine kurulu yoga kişinin kendisini tanımasına aracılık eden bir bilgi sistemidir. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağladığı gibi evrenle uyumlu Yeni Bir Hayat yaratmanıza imkan sunar... 

Gurudwara Yoga, Kurucusu Nazmi Gurudwara'nın kendi tinsel yolculuğunda öğrendiği Hatha Yoga sistemi içindeki Sivananda, Entegral ve Yin Yoga stillerini kendi deneyimleri ile eklektik bir biçimde birleştirmesi sonucu oluşmuştur. Son derece yumuşak, akıcı, açık ve çok derine erişen bir yöntem olarak gelişmiştir ve öğrencilerinin yaşamlarında istedikleri değişimleri yapabilmelerine ve kendilerini tanımalarına yardımcı olur... 

Hatha yoga sistemi içindeki tekniklerin kadim suptil bilgilerle eklektik olarak birleştirilip geliştirilmesi ile ortaya çıkan Gurudwara Yoga çalışması teropatik etkileri ile birlikte uygulamaya geçildiğinde bedendeki fiziksel gerginlikten kurtulmak ve stres atmak isteyen herkes için ideal bir ders haline gelir. 

Çalışma pranayama ve enerji teknikleri ile bedeni ve sinir sistemini rahatlatarak başlar ve beden yavaş yumuşak ama derine ulaşan duruşlarla esner. Öne eğilmelerle zihin dinlenir, omurga uzar ve sırt açılır, arkaya bükülmelerle göğüs kafesi genişler ve modern hayatın insanlarla dayattığı değişik ve depresif ruh halleri olumlu yönde etkilenir. Temel yoga pozlarının maksimum gevşeme ve dinlendirme sağladığı duruşlar ile sadece beden toksinlerden arınmakla kalmaz, zihin de istenmeyen düşüncelerden arınır. Ders boyunca telapatik ve törapatik etkilerle ve nefese odaklanarak farkındalık geliştirilir. 

En derin gevşemeyi yakalayabileceğiniz savasana'da zihin-bedenin eksikliğini hissettiği içsel güçler desteklenir, beden - zihin kendini yeniler, bilinçli olarak dinlenir. Bu derin gevşeme sırasında elde edilen rahatlama birkaç saatlik gece uykusundan daha kaliteli ve dinlendiricidir. Uyku problemi yaşayanlar, Gurudwara Yogayı kısa bir süre yaptıktan sonra derin ve kesintisiz uyumaya başlayabilirler. Kaliteli uykunun yanı sıra kazanacağınız esneklik gün içerisinde hem bedeninize hem de düşüncelerinize yansıyacaktır.  

İşte bu farklı ve yeni Bir Hayatı kurmamıza destek veren Gurudwara Yoga Atölyesi'nin temel yararlarından örnek vermemiz gerekirse;
 
Stresin yarattığı bedensel ve zihinsel sorunları engelleyerek, sağlığımızı korur.
 
Yoga, stresli olduğunuzda gerginleşen kaslarınızı, kan dolaşımınızı artırarak rahatlatıyor. Yavaş ve derin nefes alma üzerinde yoğunlaşmak, kalbinizin temposunu da düşürerek rahatlamanıza yardımcı oluyor. Kemikleri ve eklemeleri kuvvetlendirmeye yardımcı olur, tüm ana kaslarınızı kuvvetlendirip sıkılaştırıp vücudunuza denge getirerek kuvvet ,elastikiyet ve irade gücü kazandırır.
 
Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 
İç organlara masaj yaparak, vücut fonksiyonların düzenler.
 
Kendimize güvenimizi geliştirir, kendimizle sulh içinde olmamızı sağlarken zihin ve hisleri dengeleyerek endişelerden uzaklaştırır. Böylece muhtemel zihnisel sorunlarla kolayca baş edebilmemize imkan verir.
 
Daha az öfke, daha çok hoşgörüyle huzurlu ve pozitif bir hayata ulaştırır.
 

EĞİTMEN : GURUDWARA

                LAJJA


Yoga atölyesine katılmak ve daha detaylı bilgi almak için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine mail atabilirsiniz.

Ders programları için lütfen tıklayınız.

Go to top